SSL Sertifikası Nedir?

Milenyum çağına geçmemizle beraber teknolojinin gelişmesiyle internet ve internet siteleri hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Web sitelerindeki uygulama ile işlemler farklılaştıkça, meydana gelen veri trafiğini daha güvenli hale getirmek için SSL sertifikası mecburiyet haline gelmiştir.

SSL Sertifikası

Site adreslerinin doğru olup olmadığını kontrol eden SSL sertifikası ne işe yarar ve nasıl kurulur? Herhangi iki nokta arasında bulunan veri iletişimini şifreli olan kanal üzerinden yaparak daha güvenli iletilmesini sağlayan ürüne SSL yani Güvenli Katman sertifikası denir. SSL sertifikası kullanmakta olan herhangi bir sunucuya gönderilen bilgilerin, şifreli olarak kullanılmasını sağlayan SSL, bu şifreleme ile verilere yalnızca şifreyi doğru girerek ulaşmayı sağlamaktadır.

İnternet aracılığı ile ticari faaliyetler yürütüldüğü zaman çevrimiçi hizmet veren kurum bilgilerini belirleyen SSL, elektronik bir şifre görevi üstlenir. Bu sayede internet kullanıcıları, web sunucusuna gizli olan bilgileri göndermek istediği zaman bu sertifika devreye girerek güvenli bir bağlantı kurulmasını sağlar.

SSL yöntemi ile gönderilen herhangi bir bilgi, yalnızca doğru adreste deşifre edilebilir. Bilgi öncelikle şifrelenir ve gönderildikten sonra doğru kullanıcı tarafından bu bilgiye erişim sağlanabilir. Sonrasında hem gönderen hem de alan tarafta doğrulama işlemi yapılarak bilginin gizliliği en iyi şekilde korunur.

SSL Sertifikasının Faydaları

Web sunucusu ve siteyi ziyaret eden kişiler ile web tarayıcısı arasında şifrelenen iletişimi sağlayan SSL, özel ve gizli olan bütün bilgilerin siber saldırılardan korunmasını ve güvenli bir şekilde karşı tarafa iletilmesini sağlar. Bu aşamada bilgiyi gönderen ile bilgiyi alan kişilerin doğru olduğunu da garanti eder.

SSL Sertifikası Nedir?
Başa dön