Hosting Nedir?

Bir web sitesine erişebilmek için bilgisayardan daha güçlü bir sunucuya ihtiyaç bulunur. Ayrıca bu sunucunun da sürekli olarak açık kalması gerekir. Böylece günün her saati web sitesi ziyaretçilerin erişimine açık kalabilsin. İşte bu noktada hosting nedir, sorusu kısmen de olsa cevap buluyor.

Hosting ifadesi, bu ifadenin sunduğu hizmeti açıklamak için yeterli gelmemektedir. Herhangi bir zamanda bir web sitesine giriş yaptığınızda, karşınıza sitede bulunan içerikler geliyorsa bunu sağlayan sunucuların sürekli olarak açık kalıyor demektir.
Web sitesi için açılan alan, kullanılan alan adı ve DNS üzerinden sunucuya iletilmesi sayesinde çalışır.

Hosting Hizmetinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Web sitesi içi dijital ortamda alan almak için öncelikle hız kriterine dikkat etmek gerekiyor. Hız sadece sitenin işlevselliğini arttırmakla kalmıyor. Aynı zamanda SEO çalışmalarına da büyük katkı sağlıyor. Böylece arama motorları tarafından fark edilirlik oranı da aynı ölçüde artış gösteriyor. Bu da sitenin ziyaretçi sayısını arttırıyor.

Serverin internete çıkış hızındaki düşüş, web sitesinin de komutlara geç cevap vermesine haliyle sitenin geç yüklenmesine sebep olur. Bu da özellikle ziyaretçilerin rahatsız olacağı bir durumdur. Alan satın alırken dikkat edilmesi gereken kriterden biri ise alanın boyutudur. Yani kullanılan alanın kaç MB olduğudur. Bunu belirleyen ise en önemli özellik ücrettir. Çünkü alan ne kadar büyük olursa ücretler de o denli yüksek olacaktır. Alanın büyüklüğünü web sitesinin amacı belirlemektedir. Eğer geniş kapsamlı bir paylaşım yapılacaksa bu ölçüde bir alan kapasitesi gereklidir. Kullanılacak olan alanın kapasitesi sadece paylaşımlar bakımından değil aynı zamanda mailler bakımından da kritik önem taşır. Çünkü alan adı, mailler için de kullanılacaktır. Bu da küçük boyutlu bir alanda kısa süre sonra mail trafiği oluşturarak maillerin ulaşmasını engelleyecektir.

Hosting hizmetlerini alırken dikkat edilmesi gereken kriterlerden bir diğeri ise server desteğidir. Kiralanmış olan sunucunun; veri tabanını ve kullanılan programı desteklemesi gerekiyor. Özellikle web sitesinin kullanım amacına göre web sitesi hazırlanırken, site için en uygun olan programlama dili tercih edilmelidir

Hosting Nedir?
Başa dön