Domain Nedir?

Web sitelerine ulaşabilmek için sitenin IP adresinin bilinmesi gerekir. Fakat IP adresleri rakamlardan oluşan uzun ve karmaşık bir yapıdır, bu da web sitelerine ulaşımı zorlaştırmaktadır. Bu soruna çözüm olarak ise alan adı uygulaması kullanılmaktadır. Rakam ve kelimelerin birleşmesiyle oluşan yapının tescil edilmesinin asıl amacı, uzun ve karışık IP adreslerini daha işlevsel bir hale getirmektir. Web siteleri için en önemli yapı taşları arasında bulunan alan adının bir diğer ismi ise domaindir.

Alan Adının Neden Önemlidir ?

Bir web sitesinin internet kimliği olarak da adlandırılabilecek olan “domain neden önemlidir” hangi standartlara göre alınacağı sorusu büyük bir merak konusu.
Alan adları ulusal ve uluslararası olarak da farklılık göstermektedir. Özellikle marka ya da firmalar kendi isimlerinin yer aldığı alan adı ile web sitesi oluşturmak istemektedir. Fakat alan adını almak için geç kalan firmalar kendi markalarının adı ile açılan web sitelerini oldukça yüksek fiyatlar ödeyerek satın almak durumunda kalıyor. Çünkü aynı alan sadece tek bir sitede kullanılabilir.
Domain nedir sorusu kadar alan adlarını yöneten ve denetleyen kuruluşların kimliği de önem taşımaktadır. Uluslararası düzeydeki domainler, ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı bulunan firmalar aracılığı ile alınabilir. Bu konsorsiyum ABD’de bulunuyor. Uluslararası düzeyde alınacak olan domain için herhangi bir belge talep edilmemektedir. Bu da herhangi bir firmaya ait bir isimi başkası tarafından da alınabilir hale getirmektedir. Uluslararası domainler ileride yüksek ücretlere satılmak için firma ile ilgisi olmayanlar tarafından da satın alınabiliyor. Domainlerin sonundaki uzantılar da önemlidir. En çok bilinen uluslararası domain uzantıları arasında; .net, .com ve .org bulunmaktadır.

Yerel domainler, uluslararası domainlerden farklıdır. Yerel adreslerde, alınan ismin uzantısından sonra. tr ifadesi gelir. Tabi ki. tr ifadesi Türkiye’den alınan bir web sitesi adresi için geçerlidir. Adres hangi ülkeden alınıyorsa o ülkenin takısı adresin sonuna eklenir. Ülkemizde ki yerel alan adreslerinin tescilini ODTÜ yapıyor.

Domain Seçerken Nelere Dikkat etmek Gerekir?

Domain, kimlik olarak da kabul edildiği için mutlaka akılda kalıcı bir nitelikte olmalıdır. Özellikle bilinen bir marka ya da firma tarafından alınacak olan ismin firma ismi ile aynı olması ziyaretçilerin siteye daha hızlı bir biçimde ulaşmasını sağlayacaktır.

Akılda kalıcı isimler kullanılırsa ziyaretçilerin web sitesini yeniden ziyaret etme ihtimalleri de arttırılmış olur. Adres seçerken hızlı karar vermek yerine düşünerek dikkatli davranmak gerekir. Çünkü domainlerin sonradan değiştirilmeleri oldukça zordur.

Alan adının uluslararası olması ilerde karşılaşılacak sorunları da engelleyecektir. Bu neden ile yerel alan adı yerini uluslararası bir isim almakta yarar bulunuyor.

Domain Nedir?
Başa dön